Potansiyel olarak ortaya çıkar TurmericPlus yan etkisini önlemek için nasıl

TurmericPlus hala bazı koşul için bir sınırlama olabilir. Bu makalede TurmericPlus yan etkisini önlemek için ipuçları verecektir.

binlerce yıldır pişirme kullanımına rağmen, zerdeçal onun geniş kapsamlı sağlık yararları bakımından araştırmacılar şaşırtmaya devam ediyor. bir kez anti-inflamatuar yararları üzerinde duruldu iken, kanser riskini azalttığı ve detoksifikasyon desteği, zerdeçal alımı ile ilgili çalışmalar artık belli ilişkili şiddeti derecesini bilişsel fonksiyonları, kan şekeri dengesi ve böbrek fonksiyonunun geliştirilmesi, hem de azaltma potansiyelini içerir artrit formları ve bazı sindirim bozuklukları.

TurmericPlus nedir?

zencefil ailesinin, Zingiberaceae bir rhizomatous çok yıllık otsu bitki (Curcuma longa) ‘dir. Bu 20 ve 30 ° C (68 ve 86 ° F) ve büyüme yıllık yağışa önemli bir miktarı arasındaki sıcaklıkları gerektirir Güney Asya özgüdür. Bitkiler aşağıdaki sezonunda bu rizomlarmm bazı kendi rhizomes için her yıl toplanıp yayılır.

Taze kullanılmadığı zaman, rizomlar yaklaşık 30-45 dakika kaynatılır ve daha sonra daha sonra, ortak olarak Bangladeş, Hindistan mutfaklarında bir renklendirici ve tat verici madde olarak kullanılan bir derin portakal rengi-sarı bir toz halinde öğütülür, sıcak fırın içinde kurutulmuştur özellikle köri için, hem de boyama için Endonezya, İran ve Pakistan mutfağı,.

This spice contains an active ingredient called curcumin, which gives it its signature bright yellow color. In addition, curcumin may also have anti-inflammatory and antioxidant properties. Dr. Oz also suggests that turmeric helps to clear out brain-clogging proteins, which may be effective in reducing the risk of Alzheimer. From weight loss, reduced blood pressure, and cognitive benefits, TurmericPlus is an all natural formula of BioPerine and Turmeric extract.

The side effect of TurmericPlus

Gallbladder. The NIH recommends avoiding turmeric if you currently have problems with your gallbladder. If you have gallstones or a bile duct obstruction, turmeric may cause your condition to worsen.

Pregnancy. Turmeric should be avoided during pregnancy. According to the NIH, turmeric may stimulate the uterus or promote a menstrual period. NIH also recommends not taking it during breastfeeding.

Stomach Complications. Interference with antacid medications is a possible side effect of turmeric, according to the University of Maryland Medical Center. Turmeric may cause increased stomach acid if taken with antacid drugs such as Tagamet, Pepcid, Zantac, Nexium, or Prevacid.

Although research shows turmeric may be effective as a treatment for upset stomach, it may aggravate gastric reflux disease. If you have gastroesophageal reflux disease (GERD), pay attention to how turmeric affects you. Discontinue taking it if you experience side effects like worsening reflux.

Recommend dosage to consume TurmericPlus

What is an appropriate dosage to avoid the side effects of turmeric? According to the medical community, about 2,000mg is the maximum amount of standardized turmeric curcumin you should take per day.According to the University of Maryland Medical Center, there is no recommended dose for children. For adults, the general recommended dose is 400-600mg of standardized curcumin powder 1-3 times per day.

The NIH suggests you can take up to 500mg up to 4 times per day.According to the University of Maryland Medical Center, there is no recommended dose for children. For adults, the general recommended dose is 400-600mg of standardized curcumin powder 1-3 times per day. The NIH suggests you can take up to 500mg up to 4 times per day.

Best way to buy the TurmericPlus

Bu yazı hakkında bilgi TurmericPlus tüketen içinde korkuyor yapmak anlamına gelmez. Hemen hemen tüm tıp (hatta yiyecek) bu bilgilere göre, size öneri vermek ve aynı zamanda hala TurmericPlus için en iyi sonucu almak için uyarmak, bu yan etkisi vardır. Yani korkma, aşağıda bu linke satın alarak TurmericPlus tüketen tutun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>