Konjac kök yan etkileri var mıdır?

Konjac kök glukomannan kaynağı, birçok sağlık yararları sağlar bir diyet lifi olduğunu. Ama konjac kökünün herhangi bir yan etkisi var mıdır?

konjac tarihçesi.

Konjac düzenli bir gıda olarak, özellikle kıtlık zamanlarında, bir ilaç olarak hem tarihsel, Çinli ilmi ve geçmişleri belirtilen ve kapanır.

Bir şifalı olarak konjac bilinen en eski kullanımı geri astım, enfeksiyon, öksürük ve cilt bozuklukları için bir tedavi olarak tavsiye edilmiştir yaklaşık iki bin yıl önce Çin’de Han Hanedanı, dayanıyor. Kullanımı sonraki hanedanları de devam etti ve esasen mevcut gün boyunca kesintisiz edilmiştir.

konjac kökünün faydaları.

The high fiber content of konjac root has many health benefits. Soluble fiber helps lower cholesterol and blood glucose levels. A diet high in fiber will also help regulate bowel movements, prevent hemorrhoids, and help prevent diverticular disease.

Researchers also say that glucomannan (konjac root extract) can help prevent constipation, suppress appetite, lose weight, cure acne, improve skin health, reduce allergic response and improve wound healing.

Is there any side effects of konjac root?

Konjac root is not known to have undesirable side effects when used in food preparation or when taken as directed as a nutritional supplement, and its negligible calorie content make it particularly suitable as an aid to weight loss.

Like most high-fiber products, however, glucomannan may cause digestive problems such as bloating, diarrhea, gas and nausea. Therefore, it is always a good idea to ask your healthcare provider before taking the supplement. You and your healthcare provider can consider the possible risks and benefits of using glucomannan in your particular situation.

GlucomannanPlus is an organic dietary supplement that has been assured for its safety and effectiveness. This is an excellent product to include in your diet program for improving general health. Since GlucomannanPlus is organic, it can even be used by pregnant women.