kolajen hapları yararları sağlığınızı en üst düzeye ulaşmak için nasıl

Kollajen harika bir anti-aging ve sağlık takviyesi olmalarına kanıtlıyor. Bu sağlığınızı artırmak için Kollajen hapları fayda söyleyecektir.

Ayrıca diyet veya beslenme takviyeleri olarak adlandırılan gıda takviyeleri, arkasındaki fikir yeterli miktarda tüketilen olmayabilir besinleri sunmaktır. Gıdaya haplar, tabletler, kapsüller, sıvı vb şeklinde uygun şekilde verilir, vitaminler, mineraller, amino asitler, yağ asitleri ve diğer maddeler olabilir

kolajen nedir?

Kollajen, insan vücudunda proteinin üçte birini oluşturan bir sert, çözünmeyen ve lifli bir proteindir. kolajenlerin çoğunda, boyut olarak oldukça benzer ince uzun fibriller oluşturmak üzere birlikte paketlenir.

MediLexicon göre, kolajen alfa-zincirler olarak bilinen üç polipeptid alt biriminden benzersiz üçlü helis bir konfigürasyona sahip, her biri genetik olarak farklı moleküllerin bir ailesini içerir.

Her zincir 1000 amino asit civarında içerir ve genellikle glisin, prolin ve hidroksiprolin oluşan bir amino asit sekansı vardır. Çok sayıda farklı kollajen tipleri, en azından 16 tipi vardır, fakat, vücut içinde kollajen% 80-90 tip I, II ve III ‘aittir. İnsan vücudunda kolajenler güçlü ve esnektir. I fibriller özellikle çekme ve çelik, gram gram daha güçlü kolajen tip.

Kolajen ve faydaları

Vücudunuzda çeşitli kollajen hapları faydaları vardır, vardır:

Sindirim yardım

Collagen soothes and heals the digestive tract and helps repair the mucous lining. It also helps break down the protein and fat from foods, making them easier for the body to digest.

To help with digestion, before meals, add 1 scoop of collagen peptides (Find HERE) to your beverage. Doing so will increase protein absorption and hydrochloric acid production. It will also help heal your digestive tract.

Weight loss program

Collagen is a great source of protein and provides 18 grams of protein per 2 scoops! Studies show that collagen peptides consumed at breakfast are 40% more satiating than other proteins (such as whey or soy) and correlate to a 20% reduction of food intake at lunch.

Skin care supplement

Some doctors refer to collagen as the new anti-aging product of the century and I have to agree! It ensures cohesion, elasticity, and regeneration of the skin. Collagen is primarily composed of the amino acids glycine, proline, alanine and hydroxyproline. These particular amino acids are shown to reduce the signs of aging. Clinical research has shown that the ProtocolCollagen promotes younger looking skin, improves skin moisture level, improves skin smoothness, improves the signs of deep wrinkles and improves skin suppleness.

Introducing ProtocolCollagen pills

The ProtocolCollagen uses only hydrolyzed collagen which means it has essentially been pre-digested, so the digestive system takes less time and energy to break down the protein and therefore it gets absorbed into the bloodstream very quickly. As we get older our body tends to produce less collagen causing loss of skin elasticity and reduced joint mobility.

By the age of 45, our collagen level has decreased by about 30 percent. The ProtocolCollagen use bovine collagen as it is so similar to human collagen and many people in the beauty industry have embraced its use to reduce wrinkles and fine lines.

Where is the best place to get ProtocolCollagen Pills?

Başka kollajen takviyesi birçok büyük mağazalarda stoklanmış veya online eczane ürünü listesinde görüntülenebilir. Ancak, o değil ürünün tüm size potansiyel bir etki verir. resmi dükkanda üzerinde ProtocolCollagen satın böyle bir diğer sorunu önlemek için en iyi yoldur. Ayrıca, verimlilik ve kolay yolu, resmi mağaza da ürün garanti ve ürün sizi tatmin etmezse bir dönüş sunuyoruz. Ee, ne bekliyorsun? resmi web sitesine getirmek için bu bağlantıyı tıklayın. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>