kilo kaybı için Glucomannan: faydaları ve yan etkileri

Glucomannan denilen kilo kaybı ek ücrete tabidir. Bu makalede, kilo kaybı için ne kadar etkili Glucomannan gösterecektir.

Birçok insan kilo vermek gerekir. Ne yazık ki, her zaman elde etmek kolay değildir ve uzun vadeli başarı nadirdir. Bunlardan biri glukomannan, etkili bir ağırlık kaybı ek olduğu iddia edilen, doğal bir diyet lifi olarak adlandırılır. Bu makale glukomannan arkasındaki bilim detaylı görünüm alır ve ister bunu alarak gereken bir şeydir.

Glucomannan nedir.

Glucomannan Konjac kökünden elyaf benzersiz bir türüdür. Ben Konjac kökü tarih öncesi gelebilir biliyorum, ama bu, çünkü bu sadece bu! Konjac kökünden Glucomannan tür ilk öksürük tedavisi ve hatta astım, Çin’de kadar geri 206 M.Ö. kadar tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. O zamandan beri, bu jöle şekerler vejetaryen jelatin ikameleri kullanımlar, çeşitli dahil oldu.

Ve tahmin et ne oldu? Nedeniyle yoğun araştırmalara, aslında spor camiasında bazı büyük dalgalar etmeye başladı. Niye ya? onun kilo kaybı desteğinin çünkü.

glükomannan yararlanır.

While the research is still evolving and the FDA has not given its approval to any glucomannan product’s health or weight loss claims, preliminary studies are promising. In one 2007 study published in the British Journal of Nutrition, participants taking a glucomannan and psyllium husk combination supplement lost approximately 10 pounds in 16 weeks compared to 1.7 pounds lost in the placebo group. Another study using only glucomannan showed an average of 5.5 pounds lost over eight weeks, without making any other diet or lifestyle changes.

How does glucomannan work for weight loss.

Glucomannan is a water-soluble dietary fiber. Like other soluble fibers, it is believed to promote weight loss via several mechanisms:

  • It has a very low calorie content.
  • It takes up space in the stomach and promotes a feeling of fullness (satiety), reducing food intake at a subsequent meal.
  • It delays emptying of the stomach, contributing to increased satiety.
  • It reduces the absorption of protein and fat.

It also feeds the friendly bacteria in the intestine, which turn it into short-chain fatty acids like butyrate, shown to protect against fat gain in some animal studies. Feeding the friendly gut bacteria may also have other benefits, and some studies have shown a correlation between altered gut bacteria and body weight.

These mechanisms are believed to be similar to the effects of other soluble fibers on weight loss. However, glucomannan is different from other soluble fibers because it’s even more viscous, which makes it particularly effective. This is the explanation of glucomannan for weight loss.

Side effects of glucomannan

With no harsh chemicals, strange drugs, or additives, glucomannan powder (flour) and capsules are considered “likely safe” to use as an appetite suppressant. But there are a few side effects of glucomannan to watch out for. First and foremost, you need to be vigilant about drinking enough water. Dr. Oz advises drinking 8 ounces of water with 1 gram of glucomannan before each meal. If you don’t drink enough, the fiber can literally gum up your digestive system, causing intestinal blockages and, in rare cases, choking by blocking your throat. Also, one woman’s “cleanse” is another woman’s date-night disaster so start slowly and work up to the full dosage to see how your body handles it.

Vaat piyasada glucomannan hap bir yeri vardır kilo. Biri kilo kaybı için en iyi glukomannan olan GlucomannanPlus. GlucomannanPlus ek sağlık faydaları ile vücudunuzu sağlayarak, kilo ve aynı zamanda yardımcı olmak için tasarlanmış bir yüksek lif besin takviyesidir. Eğer genel sağlığı iyileştirmek için sever misin? Evet, o zaman bu diyet hapı bu hedefe ulaşmak yardımcı olabilir.