kilo kaybı için beyaz çay kullanılabilir mi?

Beyaz çay onun tıbbi ve antioksidan özelliklere sahip kilo kaybı elde etmek için mükemmel bir müttefiktir. Bu herhangi bir risk olmadan gün boyu içme için mükemmeldir.

beyaz çay sağlar.

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin aynı bitkiden gelir. Beyaz çay yeni, genç tomurcukları ve bitkinin çok genç yapraklarından elde edilir.

Nedeniyle asgari işleme, beyaz çay, yeşil ya da siyah çaya göre daha fazla besin korur. beyaz çayın anti-viral ve anti-bakteriyel etkisi yeşil çay daha da büyüktür.

Alman bilim adamları tarafından yürütülen bir çalışma, beyaz çay yağ hücrelerini yakarak edeceğini düşündüren kanıtlar buldular.

Nasıl beyaz çay kilo kaybı için çalışır.

Beyaz çay yağ bu ekstra katmanları kaybetmek isteyenler için bir nimet olduğunu. İşte bir kilo nasıl yardımcı beyaz çay var:

  1. Inhibits formation of new fat cells: studies show that white tea effectively inhibits the formation of new fat cells, which are known as adipocytes. Since new fat cell formation is reduced, weight gain is also reduced.
  2. Mobilizes fats: it mobilizes the fat from mature fat cells and helps in eliminating excess fat from the body. Scientists call this the “anti-obesity effects”. This also restricts fats storage in the body.
  3. Stimulates lipolysis: white tea not only inhibits and mobilizes fat, but also stimulates lipolysis, the fat burning process in the body. So, the excess fats in the body is efficiently burnt and results in shedding of extra weight.
  4. Caffeine content: as mentioned earlier, white tea contains caffeine. Caffeine too, has been associated with weight loss.
  5. Stimulates metabolism: white tea, being high in anti-oxidants, stimulates the body’s metabolism. With improved metabolism, you can definitely expect some weight loss.

White tea can actually help you to lose weight. But, it is important to remember that consuming white tea alone wouldn’t give miraculous results.

Other best types of tea need to be included to maximize the results and benefits of white tea. Fortunately, RDK Global has made a product that combines 4 best types of tea in the world. They named the product KouTea.

KouTea comes with white tea, green tea, oolong tea and Pu-erh tea. They are the best teas in existence.

KouTea is not just your regular tea that can be bought on your local convenience stores, because it is made by special, premium and 100% natural ingredients.

Bu içerikler çok daha verimli yağ kaybı için vücudun metabolizma hızı ani bir destek vermek için formüle edilmiştir. Sadece bu, çaylar sindirim sistemi için yaygın olarak iyi ve KouTea Ayrıca belirli bir amaç için yapılır.