faydaları nelerdir: Bir besin takviyesi olarak Resveratrol?

Eğer bir besin takviyesi birçok sağlık yararları sağlar olarak resveratrol biliyor musunuz? Aslında bu, daha önce resveratrol hiç bilmediğin eğer mutlaka okumak makale.

resveratrol aslında nedir?

Resveratrol doğal olarak üzüm, kırmızı şarap ve bazı meyveler bulunan polifenolik bir bileşiktir. Vücutta serbest radikallerin mücadele çok güçlü bir antioksidandır.

Bir besin takviyesi olarak ağızdan alındığında, resveratrol de insanlar tarafından emilir. Birçok çalışmada, resveratrol, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ve / veya tedavi uygulanabilir sayısız biyolojik aktivitelere sahiptirler gösterilmiştir.

Neden insanlar bir besin takviyesi olarak resveratrol alır?

aşırıya kaçmadan kırmızı şarap içmek kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir. 1990’larda başlayarak, uzmanlar resveratrol odaklanmaya başladı.

O zamandan beri, resveratrol popüler bir ek haline geldi. İnsanlar çok farklı koşullar için kullanırlar. Bazı önlemek veya kanser ya da kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkların tedavisinde denemek için resveratrol takviyeleri alın. Diğerleri yaşlanma sürecini yavaşlatır umuyoruz.

resveratrol faydaları.

1. sağlıklı bir kalp teşvik. Resveratrol, düşük-yoğunlukta lipoprotein kolesterol (LDL veya kötü kolesterol) düzeylerinin sirkülasyonunun azaltabilir. Resveratrolün kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilecek etkili bir anti-aterojenik madde, olduğu anlamına gelir.

2. Anti aging properties. Resveratrol is able to neutralize free radicals in the body that cause aging. This antioxidant can reduce the effects of aging, but certainly not lifespan.

3. Prevention of Alzheimer’s disease. Resveratrol is a powerful agent to prevent age-associated neurodegeneration and to improve cognitive deficits in Alzheimer’s disease.

4. Prevention of cancer. Because of the antioxidant properties in resveratrol, it has been linked to many different cancers and the benefits of potentially reducing risk, such as with leukemia.

There are also links to resveratrol and possible prevention of breast cancer. Resveratrol can also aid prevention of liver cancer by suppressing the growth of cancer cells.

5. Anti inflammatory effects and immune system support. Resveratrol can suppress inflammation within the body which prevents chronic diseases and helps fight infections.

Again, due to the antioxidant properties, this polyphenol helps protect the cells that keep your immune system in working order.

6. Regulates sugar levels. By regulating and lowering glucose levels in the blood, resveratrol can have potential benefits in reducing the risk of diabetes and also reducing of insulin resistance, which is linked to type-2 diabetes.

7. Increases metabolism, energy levels and weight loss. The combination of resveratrol consumption and regular physical exercise can increase metabolism and lead to weight loss.

Resveratrol can do many good things for your body without any side effects because it is natural.

With those great health benefits, you will be at disadvantage if not using resveratrol as your dietary supplement.

But if you are already aware of the great significance of resveratrol for your health, it’s the time to take Resveratrol500mg.

Resveratrol500mg is made following high standard. The content of resveratrol in each capsule is not just 100mg or 250mg, but 500mg!

Just by taking one capsule of Resveratrol500mg daily, you can improve your health optimally and prevent various illnesses.